Bydgoszcz

Grupy Diecezji Bydgoskiej integrują się i powiększają.

Bydgoskie Grupy przeżywają swój czas integracji i tworzenia się nowych wspólnot. Po pierwszym dniu Skupienia w parafii św. Ojca Pio w Zamościu k/ Bydgoszczy w marcu 2019 oraz adwentowym spotkaniu w Klasztorze Braci Kapucynów w Rywałdzie Królewskim w listopadzie 2019 jak również wspólnych rekolekcjach w Mogilnie we wrześniu ubiegłego roku, – 29 sierpnia 2020 odbył się kolejny dzień Skupienia dla bydgoskich Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Górce Klasztornej. Pierwotnie w tym czasie planowane były rekolekcje. Niestety pandemia ograniczyła możliwość ich odbycia, podobnie należało odwołać wielkopostny dzień Skupienia dla Grup. Dlatego z ogromną radością przyjęliśmy fakt, że mimo ograniczeń udało się nam licznie zebrać i w pięknym klimacie Góreckiej Pani wspólnie modlić się, wysłuchać katechezy formacyjnej, uczestniczyć w nabożeństwie i Eucharystii a wspólny posiłek i rozmowy przy nim uzupełniały naszą integrację i wymianę doświadczeń. W dniu Skupienia uczestniczyli członkowie GMOP z Wyrzyska, Występu, Kcyni, Zamościa k/Bydgoszczy oraz z bydgoskich parafii; Polskich Braci Męczenników, Chrystusa Króla, Matki Bożej Fatimskiej oraz Grupa przy klasztorze Braci Kapucynów.

W dniach 15-16 września 2020 udało się nam odbyć pielgrzymkę na Jasną Górę poprzedzoną wizytą u ojca Pio w Sanktuarium w Górce Przeprośnej.

Przeszliśmy wyjątkową leśną Drogę Krzyżową a piękna pogoda sprzyjała wyciszeniu i przeżywaniu rozważań Męki Pańskiej. Wspólna Eucharystia i uczczenie relikwii naszego patrona dopełniało pobyt w Sanktuarium.

Na Jasnej Górze przed cudownym obliczem Maryi zawierzaliśmy przywiezione intencje; te dla Grup, dla parafii, dla rodzin i osobiste. Dziękowaliśmy również za nasze wspólnoty, za naszego patrona św. ojca Pio, który nas gromadzi dla Chrystusa i do niego prowadzi i który podpowiada jak żyć Ewangelią na co dzień, oręduje i wstawia się za nami.

Czas pandemii, czas ograniczonych spotkań sprawił, iż zostały utworzone wirtualne grupy dla członków wszystkich Wspólnot – na Whatsappie, Messengerze i poprzez SMS-y, jeśli ktoś ich nie posiada. Codziennie wysyłane są cytaty ojca Pio i bieżące informacje. Jest to również miejsce do bezpośredniego komunikowania się z nami diecezjalnego koordynatora GMOP ks. Romana Sosnowskiego.

Wkrótce w diecezji bydgoskiej powstaną nowe, kolejne Grupy.

Tekst: Halina Owczarz

Zdjęcia: Weronika Kończal

W niedzielę 20 lutego 2022 roku Parafia św. Wincentego a Paolo zyskała nowego orędownika. Tego dnia bowiem br. Roman Rusek przywiózł na prośbę miejscowego proboszcza relikwie świętego stygmatyka z Pietrelciny. Zainteresowanie  tym świętym jest bardzo duże a księża misjonarze, którzy prężnie działają zwłaszcza wśród osób ubogich i zagubionych chcieli aby jeden z ołtarzy tej pięknej bazyliki był poświęcony osobie Ojca Pio. Świątynia ta gościła wiele razy prymasa tysiąclecia błog. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w niej odprawiał swoje dni skupienia ma już relikwie wielu świętych a brakowało tego, który także zajął się ubogimi w San Giovanni Rotondo. Teraz będzie im pomagał trafiać do ludzi zwłaszcza zagubionych. Br Roman Wygłosił kazania na Mszach świętych a o godz. 10.00 odbyło się procesyjne wprowadzenie relikwii św. O. Pio. Następnie po Mszy św. odbyło się spotkanie w kawiarence parafialnej z tymi, którzy będą tworzyć grupę czcicieli naszego patrona i pod jego okiem będą służyli w bydgoskiej bazylice. Bogu niech będą dzięki za to kolejne miejsce , gdzie św. Ojciec Pio będzie mógł inspirować ludzi do służby innym – br.Roman Rusek